Horladığına İnanmayanların Eşleri Video Çekip Doktorlara Getiriyor

Gelişmiş toplumlarda obeziteyle birlikte çok sık ratlanır hale gelen horlama rahatsızlığı, en çok hastaların eşlerini rahatsız ediyor. Bazı kişiler eşlerinin videosunu çekip doktorlara gelip çare arıyorlar. Son zamanlarda sıkla ratlanan rahatsızlıkların en üst sırlarında yer alan horlama rahatsızlığı, yaşamı da olumsuz etkiliyor. Yorgunluk, işe gitmeme isteği gibi bir çok olumsuz reaksiyonun oluşmasına neden olan rahatsızlığın tedavisi mümkün olduğu halde, horlayan kişiler horladıklarını kabul etmiyorlar. Hal böyle olunca horlayan kişilerin eşleri, video çekip doktorlara başvuruyor. Konuyla ilgili bilgi veren Medicana Bahçelievler Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Süleyman Kumbasar, horlayan hastaların büyük çoğunluğu o sırada derin bir uykuda olduklarından horladıklarının farkında olmadıklarını belirterek, "Genelde bu hastalıkta insanlar bize gelirken eşleriyle gelirler. Kimse horladığını kabul etmez. Ses kaydı video kaydı yapıpı izletenler var. Çünkü bazen o kadar şiddetli horlama seseri yükselir ki, kişi yanındakini uyutmaz.” dedi.

Hormalanın gelişmiş toplumlarda obeziteyle birlikte çok yagın bir hale gelmiş hastalık olduğuna vurgu yapan Kumbasar, “Bu rahatsızlık, günümüzdeki kronik yorgunlukların en önemli sebeplerinden birisidir. En önemli belirtilerinden birisi de baş ağrısıdır. Hastlarda sıklıkla sabahları yorgun uyunma, baş ağrısı, işe gitmek istememe, bütün gün uyuklama gibi belirtiler olur. Tabi horlamanın da seviyeleri vardır şikayetler bu seviyerele göre değiğişiklik gösterebilirler. Horlamaya neden olan en büyük faktör yumuşak damaktır. Halk arasında damağın alt tarafta olması, sarkması diye bilinir. Küçük dilin büyümesi, bademciklerin büyümesi gibi sebepleri vardır. Burun etleri ve burun eğrilikleri de horlamanın en büyük sebeplerindendir. Tedavisi olan bir rahatsızlıktır.” diye konuştu. Kumbasar, hastaların muhakkak bir KBB uzmanına başvurması ve uyku kliniğinde yatması halinde hastalığın şidettine ve nedenlerine göre bir takım çözümler sunulacağını dile getirerek, ana etkenler belirlendirkten sonra horlamanın tamamen ortadan kalkacak şekilde tedavi edilebileceğini söyledi.

Bursa Haber Gazetesi
Haber link : http://www.bursahaber.com/saglik/horladigina-inanmayanlarin-esleri-video-cekip-doktorlara-getiriyor-h658367.html

Randevu ve Bilgi İçin Arayın 0544 780 20 20