Her çocuğun geniz eti alınmalı mı?

Sömestr tatili deyince ailelerin bir kısmı geniz eti ameliyatı için harekete geçti. Peki geniz eti alınmalı mı?

Dünyada ve Türkiye'de milyonlarca çocuğun geniz eti alınıyor. Vücudun doğumdan itibaren mikropları tanımasına yarayan, savunma hücrelerini üreten geniz eti alınmalı mı? Uzmanlar tartıştı...

Sömestr tatili deyince ilköğretim çağında çocuğu olan ailelerin bir kısmı 'geniz eti ameliyatı' heyecanı da başlıyor... Solunum yolu tıkanan ve gece uyku bozukluğu çeken bir çocuğun ameliyat olması kaçınılmaz ama her çocukta gerekiyor mu? Hollanda'da yapılan bir araştırmaya göre bazı vakalarda beklemek çocukları ameliyat olmadan tedavi ederek iyileştirmek gerekiyor. Ultrecht Üniversitesi'ned 1-6 yaş arasındasında yılda 9-10 kez solunum enfeksiyonu geçiren çocuklar arasında yapılan araştırmada hemen ameliyat olmayan çocuklarda solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarının daha fazla olmadığı, 2 yıl bekletilen 57 çocuktan 23'ünün geniz eti ameliyatı olduğu belirlendi.

VÜCUDU KORUYAN KARAKOL NOKTASI

Geniz eti ve bademcik alınması ameliyatları ülkemizde gereğinden sık yapılıyor. Özellikle hastanın altta yatan başka bir sistemik hastalığı olup olmadığı da aydınlatılmadan sadece kulak ve geniz bölgesi değerlendirilerek yapılabiliyor. Oysa geniz eti bir lenf dokusudur, fazladan bir et parçası değildir. Yani vücudu koruyan beyaz kan hücrelerinin barındığı karakol noktasıdır. Tekrarlayan kulak enfeksiyonlarını önlemek için yapıldığına da şahit olmaktayız ancak bu uygulamanın kulak enfeksiyon sıklığını azalttığına dair kanıt bulunmamaktadır. Kulağında sıvı bulunan (seröz otit ) çocuklarda geniz eti alınması ile kulak zarı çizilmesinin kulak enfeksiyonu sıklığını azalttığı saptanırken kulak tüpü takılmasının bu etkiyi yapmadığı gösterilmiştir.HER ZAMAN YAPILMAZ

Her çocukta farklı büyüklükte veya farklı klinik tablolar oluşturabileceği için her çocuk ayrı değerlendirilir. Genelleme yapılmaz. Geniz etinin ameliyat edilmesi için iki temel nedenden en az birinin varlığı gerekir. Birincisi geniz etinin büyüyerek kalıcı bir tıkanıklık oluşturmasıdır. Çocuklarda burundan nefes almayı zorlaştırarak horlamaya, ağız solunumuna zorlayarak, sık boğaz enfeksiyonlarına, tekrarlayan ve uzun süren burun ve sinüs enfeksiyonlarına yol açar. İkincisi ise kendisi tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları için bakterilerin rezervuar olarak kullandıkları odak oluşturmalarıdır. Böyle bir sonuç yaşanıyorsa yapılabilir.

Kabul edilebilir burun tıkanıklığı varsa çevre organlar etkilenmemişse, 8 yaşa kadar beklenmesi uygundur. Geniz eti, bademcikler ve boğaz arka duvarında yer alan dokular aynı yapıdadır ve vücudun savunma sistemi içersinde yer alan organ ve dokulardır, ağız ve burundan giren mikropların ve virüslerin ilk karşılandıkları bölgelerdir. Eğer ameliyatlık bir durum varsa, geniz eti alındığında hava yolu açılacaktır, uyku kalitesi düzelir, kulak fizyolojisi düzelecektir, geniz akıntıları kesilecek alt solunum yolları enfeksiyon riski azalacaktır.

Dünyada en çok yapılan cerrahi ameliyatlardan biri, geniz eti ameliyatıdır. Hastalar genelde sürekli ağzı açık gezmek zorunda kalır, çocukta horlama, ağzı açık yatma, huzursuzluk, işitme kaybı, ağızdan sürekli salya akması, derslerinden işitme kaybına bağlı gerilemesi, sık enfeksiyon geçirmesine bağlı okulda devamsızlık görülür. Bu çocuklara, öncelikle ailenin şikâyetleri dinlendikten sonra KBB muayenesi yapılır. Gereken radyolojik ve odyometrik inceleme sonrası ailenin şikayetleri, ve labaratuar bulguları göz önüne alınarak bazı hastalara ameliyat kararı verilir. Bu operasyon aslında çok kolay ve ağrısız bir ameliyattır. Hasta sabah hastaneye başvurur ve öğleden sonra taburcu edilir, operasyon sonrası genelde hastanın ağrı ve sızısı olmaz, ve normal beslenerek ertesi gün okul veya kreşine devam edebilir, modern anestezinin sağladığı imkanlarla çocuk odasından çıkıp ameliyathaneden dönüşünü bile hatırlamaz.

DİŞ YAPISINI BİLE ETKİLEYEBİLİR

Geniz eti tüm insanlarda doğumdan itibaren bulunmaktadır. Boğaz ve geniz çevresinde bademcikler, dil kökü bademciği ile birlikte geniz eti (adenoid) Waldayer halkası adı verilen ilk bağışıklık sistemini oluştururlar. Yaşamın ilk yıllarında bu sistem, tüm elemanları ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmektedirler. Özellikle bölgesel olarak mikroplarla savaşmada önemli rol oynamaktadırlar. Sonrasında geniz eti ve dil kökü bademciği gerilemektedir. Fakat geniz eti ileri derecede büyürse ya da gerilemezse burnun devamı olan geniz bölgesinde daralma oluşturmaktadır. Bu nedenle kişide burundan nefes almakta zorlanma, horlama, ağzı açık uyuma, salya akıtma, işitmede azalma, sık sık kulak enfeksiyonları geçirme, dişlerde çarpıklaşma ve erken çürüme gibi şikayetler oluşmaktadır. Eğer bu şikayetler hastada oluşursa geniz etinin alınması uygun olacaktır.

MİKROPLARI TANIR, SAVUNMA HÜCRESİ ÜRETİR

Yaşamın ilk yıllarında faydası olan bir yapıdır. Bağışıklık sisteminde mikropları tanıma ve onlara karşı savunma hücresi üretmede rolü vardır. Fakat ilerleyen yaşla birlikte fonksiyonlarını yitirmektedir. Büyümüş geniz etinin 2 yaşından itibaren (hatta bazen acil durumlarda 2 yaş altında da) alınması uygundur. Geniz etinin alınması çocuklarımızın daha rahat uyumasını, daha kaliteli ve oksijen yüzdesi yüksek soluk almasını, ağız ve yüz gelişiminin düzgün olmasını, dişlerin düzgün çıkmasını ve çürümemesini, vücudunun daha iyi gelişmesini, kulakta sıvı birikmemesini ve dolayısıyla okul başarısının çok daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

Akşam Gazetesi
Haber Link : http://www.aksam.com.tr/saglik/her-cocugun-geniz-eti-alinmali-mi--164175h/haber-164175

Randevu ve Bilgi İçin Arayın 0544 780 20 20