Primer Burun Estetiği

Primer Burun Estetiği

ESTETİK ORAN NEDİR?

Estetiğin koşulları, oran ve simetridir. Bu vasıflardan yoksun objeler göze hoş görünmezler. Burada, burnumuz ile ilgili estetik ayrıntılar üzerinde durulacaktır.

Estetik müdahale sonrası, doğada bulunmayan sonuçlar ortaya çıktığında yapay duracaktır. Kuzey Avrupa ülkelerindeki kibar hatlara sahip insanlardaki küçük burun ülkemizdeki insanların yüzüne yakışmayacağı da aşikârdır. Her hastanın kendi yüzüne uygun bir burun yapmak gerekir. Garip gelebilir ama kimi hastaların burun cerrahisi planı, burnu küçültmek değil, büyütmek olmaktadır. Elmacık kemikleri, çene kemikleri, alın kemiği iri olan bir kişinin yüzüne Rus ırkına uygun bir burun yapılırsa; burun, yüzün ortasına sonradan eklenmiş gibi durabilir. Hastanın yüz yapısı operasyon planlanmasında esas alınmalıdır.

 • Yüzümüze önden bakıldığında yatay düzlemde 3 bölümden oluşur. Orta bölümü burun oluşturur ve bu üç bölümün birbirlerine eşit olması gerekir.
 • Burun boyutları, yüz boyutları ile uyumlu olmalıdır.
 • Önden bakıldığında, burun deliklerinin sadece giriş bölümü görülmelidir. Deliklerin 0,5 cm den daha gerisi görünmemelidir.
 • Burun ucu simetrik, aynı yükseklikte iki tepecikten oluşmalıdır. Sivri bir burun ucu doğal görünmez.
 • Burun ucunu oluşturan kıkırdakların kenarları, burnun alt kısmında belli belirsiz görünmelidir.
 • Burun ucu burnun genelinden kopup ayrı bir parça gibi görünmemelidir.

İşin özeti; yeni tanıştığınız bir kimse burnunuzla ilgili bir operasyon geçirdiğinizi anlamamalıdır. İşin sırrı doğal burnu iyi analiz etmektir.

ESTETİK BURUN CERRAHİSİ

Burun operasyonu en sık uyguladığımız estetik cerrahi prosedürüdür. Estetik burun operasyonu ile burun boyutunuz artırılabilir, azaltılabilir, büyük burun delikleri küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burnun alın ve dudak ile yaptığı açılar düzeltilebilir. Bu işlem sırasında nefes problemine neden olan kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilebilir.

ESTETİK BURUN OPERASYONU KİME UYGULANABİLİR?

Estetik burun operasyonu görünüşünüzü daha güzel hale getirir, özgüveninizi artırır. Operasyon sonrası toplum içindeki yerinizin ya da çevrenizdekilerin size davranışının değiştiğini hissedebilirsiniz ancak bu daha çok sizin artmış özgüveninize bağlıdır. Her hastanın, estetik burun operasyonundan ne beklediğini tam olarak anlayabilmek için en az 1 saat konuşmak gerekir. Kişilerin beklentileri gerçekçi olmalıdır.

Burnun yüzün harmonisini bozduğu kişilerde bu operasyon uygulanır, boyut ve açılar değiştirilerek burun yüze daha uyumlu hale getirilir. Estetiğin temel iki kuralı olan “oran ve simetri” yi bozan şekil bozuklukları bu operasyonda düzeltilebilir. Burun operasyonun sonrasında kişilerin bakışı, havası, gülüşü daha estetik hale gelir. Uzun burunlu kişilerde gençleşme illüzyonuna neden olur.

Burun içerisindeki eğrilikler burnun dışında da eğrilik oluşumuna neden olabilir. İçerideki eğriliği düzeltmeden burnun dışındaki eğriliklerin düzeltilmesi mümkün değildir. Burun bir bütündür ve bu yaklaşımla hem nefes problemleri hem de estetik kusurlar düzeltilmiş olur.

Estetik burun operasyonu olacak kişilerin 14-16 yaşını geçmiş ve kendi kararlarını verebiliyor olmalıdır.

BURUN TIKANIKLIĞININ NEDENİ BELİRLENMELİ

Burunda çeşitli nedenlerle hava akımını engelleyen hastalıklar, burun tıkanıklığına neden olabilir. Bunlar arasında kronik şikayetlere yol açan; burun kemiği eğrilikleri, burun etlerinin büyüklüğü, alerjik rinit (saman nezlesi) ve vazomor rinit, kronik sinüzit, daha çok çocuklarda görülen geniz eti, yaşla birlikte burun salgısının azalması, kadınlarda görülen östrojen hormonu fazlalığı gibi hormonal nedenlerle uzun süreli ilaç kullanımına bağlı rinitler, sıklıkla görülmektedir.

ESTETİK BURUN OPERASYONUNUN RİSKLERİ NELERDİR?

El becerisi, cerrahi için çok önemlidir. İyi el becerisine sahip bir cerrahın elinde komplikasyonlar nadir ve küçüktür. Çok düşük oranda kanama, enfeksiyon ve anestezi komplikasyonları görülebilir. Komplikasyon ihtimali alınan tedbirlerle azaltılabilmektedir. Burun operasyonu kapalı ve açık teknik olarak gerçekleştirilir. Açık teknikte burun ucu ile dudak arasında 0.5 cm lik bir kesik eklenir. İyi cerrahi ile burunda görünür iz kalmaz. Doğru planlanmış ve el becerisi iyi olan bir cerrahın ellerinde burun her zaman önceki halinden daha iyi hale getirilir.

ESTEKİ BURUN OPERASYONUNDA PLANLAMA ÖNEMLİ

İyi bir sonuç için iki önemli konu vardır. İlki, kişinin yüzüne yakışacak burun şeklini belirlemek. Burada önemli olan cerrahın estetik değerleridir. Çünkü cerrahın yaptığı operasyonda kendi estetik kuralları operasyonu yönlendirir. İkinci olarak cerrah yaptığı doğru planı gerçekleştirme becerisine sahip olmalıdır.

ESTETİK BURUN OPERASYONU NE KADAR SÜRER?

Operasyon 2-3 saat sürmektedir. Estetik burun operasyonunda kıkırdak ve kemiklerin boyutları ve birbiriyle olan ilişkileri değiştirilir. Problemi az olan kişilerde kapalı teknik tercih edilir. Ancak burun ucunda ciddi şekil bozuklukları olan kişilerde açık tekniği kullanmak doğru olur. Her hastaya aynı tekniği kullanmak yerine, hastanın problemlerine göre teknik seçmek daha doğru bir yaklaşımdır.

OPERASYON SONRASI

Hastalar verilen ilaçlar sayesinde sadece servis odasını hatırlar. Estetik burun operasyonu hasta için kolay cerrah için zor bir operasyondur. Operasyondan sonra 2–4 saat anesteziye bağlı sersemlik olmaktadır. Estetik burun operasyonu sonrasında hastalar çok az ağrı duyarlar.

TAMPONLARDAN KORKMAYIN!

Bu operasyonda kemiklerin doğru şekilde kalması ve şişlikler için alçı, burun içindeki kanama ve şişlik için de tampon kullanılır. Silikon tamponlar hem içindeki kanallar sayesinde hastanın nefes almasına izin verir hem de yapışmadığı için çıkartılırken ağrı veya kanamaya neden olmaz.

ŞİŞLİK VE MORLUKLAR

Alınacak tedbirlerle morluk ve şişlikleri azaltmak mümkündür. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Anestezide düşük tansiyon.
 • Kan akımını azaltacak ilaçlar.
 • Kıkırdak ve kemiklere iç ve dış zarlarından ayırarak şekil vermek. (Böylece parçalanan zarlar kanamaya neden olmaz. Operasyon süresini 30 dakika uzatsa da bu yöntem her zaman daha az kanama ve şişliğe neden olur.)
 • Gözlere hafif baskı yapacak bantlar yapıştırmak.
 • Operasyon sonrası hastaların gözlerine 4-6 saat süreyle buz uygulaması yapılmalıdır.Hastaların yatmamasını, mümkün olduğunca ayakta olmalarını sağlamak. Ama en önemlisi ise titiz cerrahidir.
 • 2–4 gün sonra burun tamponları alınır, 7 gün sonra alçı çıkartılır,5 gün süren ikinci bir bant yapıştırılır daha sonra bantlar alınırak operasyon süreci tamamlanır.Bu sürenin sonunda hastalara 3 ay süreyle gözlük takma ve güneşlenme yasaklanır ayrıca 1 ay süreyle ağı sporlar yaptırılmaz.

Burun Estetiği Rinoplasti Nedir?

OP.DR. Süleyman Kumbasar

Rinoplasti, burun septumundaki deviasyon benzeri bazı tıbbi sorunların düzeltilmesi veya sadece burun özelliklerinin iyileştirilmesi için yapılan cerrahi bir uygulamadır

Detay

Piezo Burun Estetiği Nedir?

OP.DR. Süleyman Kumbasar

Piezo burun estetiği nedir? Piezo yöntemi, ses dalgalarıyla burun kemiğini şekillendirmeye yarayan bir yöntemdir.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin Arayın 0544 780 20 20